×

انواع کنترل پنل هاست

آموزش, هاست Jafarkhan 03 تیر 1400

با انواع کنترل پنل هاست می توانید فقط با چند کلیک کلیه کارهای پیشرفته مانند انتقال بکاپ، اتصال دامنه به هاست، تنظیم رکوردها و غیره را انجام دهید. در این مقاله با تم فایل از مجموعه آر تی ال همراه باشید تا به بررسی انواع کنترل پنل هاست بپردازیم.

 انواع کنترل پنل

کنترل پنل هاست چیست؟

کنترل پنل هاست ابزاری جهت مدیریت بخش ها و ویژگی های مختلف سرور و هاست بوده و این امکان را برای شما فراهم می کند که بیشتر فرآیندهای پیچیده مدیریت هاست را تنها با چند کلیک از یک رابط کاربری ساده انجام دهید.

اوایل این کار به صورت دستی و توسط دستورات کامند در محیط Terminal انجام می شد و زمان زیادی صرف می شد تا کلیه موارد مربوط به هاست انجام شود، اما اکنون فقط چند دقیقه زمان کافی است. ضمن اینکه کار با دستورات کامند نیاز به دانش لینوکس یا ویندوز دارد و یک اشتباه ممکن است باعث خرابی کل سایت شود.

ویژگی هایی یک کنترل پنل هاست قدرتمند باید داشته باشد:

 1. رابط کاربری ساده
 2. مدیریت کامل سایت و فایل ها
 3. امکان ایجاد و مدیریت دیتابیس
 4. امکان ایجاد و مدیریت اکانت ایمیل
 5. قابلیت بررسی خطاهای سایت
 6. گزینه های امنیت سایت
 7. امکان ایجاد فایل بکاپ از سایت
 8. قابلیت FTP
 9. امکان نصب گواهینامه ssl
 10. قابلیت مدیریت چندین وبسایت
 11. نصب آسان سیستم های مدیریت محتوا

انواع کنترل پنل هاست

می توانید تعداد زیادی از انواع کنترل پنل هاست را در اینترنت پیدا کنید. طراحی و ویژگی های آنها با هم متفاوت است. وقتی صحبت از انواع کنترل پنل هاست می شود، اسامی زیادی از کنترل پنل ها مطرح می شود اما برخی از آن ها محبوب تر بوده و امکانات مناسب تری در اختیار کاربران قرار می دهند. کلیه این کنترل پنل ها این امکان را فراهم می کنند که بتوانید مدیریت بخش های مختلف هاست را بدون نیاز به دستور و کامند، و یا ابزاری واسط انجام دهید.

ویژگی هایی مانند مشاهده لاگ سرور، ایجاد و حذف دیتابیس، نصب cms های محبوب، مدیریت سرویس ایمیل، ایجاد و ریستور بکاپ و بسیاری از امکانات دیگر که همگی توسط این کنترل پنل های محبوب قابل انجام می باشد.

 • Plesk
 • CPanel
 • Direct Admin
 • hpanel

مقایسه انواع کنترل پنل

کنترل پنل هاست سی پنل (cpanel)

سی پنل یکی از محبوبترین انواع کنترل پنل هاست در دنیای وب است. سی پنل همچنان که امکانات فوق العاده ای دارد، رابط کاربری آن نیز بسیار ساده و زیبا است که باعث می شود کاربران مبتدی نیز جهت کار با آن مشتاق باشند.

در Cpanel می توانید به سادگی پسورد ورود به هاست، تم صفحه، بکاپ، ایمیل و سایر موارد را مدیریت نمایید. همچنین می توانید فایل های قالب را سادگی آپلود نموده و از ادیتور بسیار پیشرفت آن برای ویرایش فایل های قالب استفاده نمایید. در سی پنل می توانید تنظیمات امنیتی سایتتان را به سادگی انجام داده و دامنه های مدنظرتان را در سایت اضافه یا حذف نمایید. همه این موارد فقط قسمتی از ویژگی های سی پنل است و در سی پنل شما برای کلیه اقدامات مربوط به سایت اختیار کامل داشته و اگر از سمت سرور محدود نشده باشد می توانید آنها را مدیریت کنید.

تنها مشکل سی پنل این است که برای کاربران ایرانی تحریم شده است و به سادگی نمی توان از آن استفاده نمود و معمولا نسخه های کرک شده سی پنل توسط شرکت های هاستینگ در سرور نصب می شود.

امکانات سی پنل:

 1. محیط ساده
 2. ایجاد بانک اطلاعاتی
 3. ایجاد و مدیریت ایمیل
 4. گزارش کامل خطاهای سایت
 5. ایجاد فایل بکاپ از سایت
 6. نصب آسان سیستم های مدیریت محتوا مثل وردپرس
 7. امکان نصب ssl
 8. امکان افزودن دامنه ها به سایت

 

انواع کنترل پنل هاست

کنترل پنل هاست دایرکت ادمین (Directadmin)

دایرکت ادمین علیرغم سادگی، یکی از محبوب ترین انواع کنترل پنل هاست ها در دنیای وب است و بعد از سی پنل در رتبه دوم پر استفاده ترین کنترل پنل ها در دنیا قرار دارد. دایرکت ادمین بر خلاف سی پنل که پر از گزینه های مختلف است، کاملا ساده بوده و البته امکانات کمتری نیز در اختیار کاربران قرار می دهد.

جهت کار با دایرکت ادمین به دانش خاصی نیاز ندارید و این کنترل پنل به دلیل همین سادگی آن مورد توجه کاربران قرار گرفته است.

دایرکت ادمین مناسب هاست لینوکس و پولی است، اما قیمت آن به نسبت سی پنل بسیار ارزان تر بوده و باعث شده شرکت های هاستینگ ایرانی نیز هر روز بیشتر از قبل به سمت دایرکت ادمین کشیده شوند.

امکانات دایرکت ادمین:

 1. رابط کاربری ساده
 2. قابلیت مدیریت کامل سایت و فایل ها
 3. امکان ایجاد دیتابیس
 4. امکان ایجاد و مدیریت ایمیل
 5. امکان ایجاد فایل بکاپ از سایت
 6. امکان نصب گواهینامه ssl

انواع کنترل پنل هاست

کنترل پنل هاست پلسک (plesk)

پلسک کنترل پنل هاست مشترک هاست لینوکس و هاست ویندوز است که با توجه به ویژگی های خاص آن نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

Plesk یکی از مطرح ترین انواع کنترل پنل هاست به خصوص در کشورهای اروپایی است و به دلیل گزینه های ساده، امنیت عالی، ابزارهای سئو، قابلیت مدیریت چندین هاست در یک پنل، گزینه اول بسیاری از شرکت های هاستینگ است.

پلسک پس از سی پنل و دایرکت ادمین سومین کنترل پنل هاست محبوب در ایران است.

امکانات پلسک و ویژگی های آن:

 1. پشتیبانی از زبان های php و asp.net
 2. مدیریت ساده برای وب مسترها
 3. پشتیبانی از انواع دیتابیس مانند MySQL و MSSQL
 4. مدیریت کامل سایت
 5. امکان مدیریت چند سایت
 6. نصب سریع انواع سیستم مدیریت محتوا

البته پلسک در ایران محبوبیت کمتری نسبت به اروپا دارد و به دلیل اینکه اغلب شرکت های هاست در ایران لینوکسی می باشند و کنترل پنل های بسیار محبوب مانند سی پنل مورد توجه است، پلسک به عنوان گزینه اول مطرح نمی شود.

جهت ورود به کنترل پنل Plesk می توانید از پورت های 8880 و 8443 استفاده نمایید.

انواع کنترل پنل هاست

کنترل پنل هاست وب سایت پنل (website panel)

وب سایت پنل یک کنترل پنل قدرتمند و رایگان برای هاست های ویندوز است. افرادی که با زبان برنامه نویسی asp کار کرده و هاست ویندوزی تهیه می کنند می توانند توسط وب سایت پنل وب سایت خود را مدیریت نمایند. البته وب سایت پنل نسبت به رقیب خود یعنی پلسک به مراتب ضعیف تر بوده و عمده دلیل استفاده از آن رایگان بودن این کنترل پنل است.

ویژگی های وب سایت پنل:

  • امکان مدیریت چند دامنه در یک هاست
  • امکان بکاپ گیری از سایت
  • قابلیت نصب گواهینامه ssl

البته پشتیبانی و ارائه این کنترل پنل متوقف شده و جهت استفاده می توانید از ورژن جدید یعنی solidcp استفاده نمایید.

کنترل پنل هاست وب سایت پنل

کنترل پنل هاست (Hpanel)

برخی از شرکت های میزبان وب از کنترل پنل های خاصی که توسط خودشان طراحی شده است استفاده می کنند که کنترل پنل Hpanel که شاید کمتر نام آن به گوشتان خورده باشد پنلی نوشته شده توسط شرکت hostinger می باشد.

کاربران Hpanel می توانند سوابق تراکنش ها، فاکتورها و سایر موارد مالی را از داخل کنترل پنل خود انجام داده و اجباری جهت ورود به ناحیه کاربری شرکت هاستینگ خود ندارند.

Hpanel به لحاظ ظاهری نزدیک به سی پنل است و از این جهت نیز کاربران می توانند خیلی ساده با آن ارتباط برقرار کنند.

ویژگی های اچ پنل

 1. مدیریت دامنه و ایمیل
 2. امکان مدیریت چند وب سایت
 3. قابلیت ایجاد و مدیریت دیتابیس
 4. مدیریت پسورد جهت پوشه ها و فایل ها ، بلاک کردن IP و غیره

در این مقاله در مورد انواع کنترل پنل هاست و ویژگی های آن ها صحبت کردیم. اگر شما هم تجربه ای در این مورد دارید دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

Jafarkhan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جعفر عباسی مدیر سایت
پرفروش ترین قالب وردپرس با 90 درصد تخفیفــــــ!خرید با 90 درصد
+